درمان زخم در منزل

زخم‌ها از جمله مشکلات شایع پوستی هستند که می‌توانند به طور معمول در منزل درمان شوند. زخم‌ها می‌توانند ناشی از بریدگی، ساییدگی، سوختگی یا فشار طولانی مدت روی پوست باشند. درمان زخم‌ها در مراحل اولیه بسیار مهم است تا از عفونت جلوگیری شود و فرآیند بهبودی به خوبی پیش برود. در اینجا ما به برخی از روش‌ها و مواد طبیعی که می‌توانند در درمان زخم‌ها در منزل موثر باشند، می‌پردازیم. با استفاده از این روش‌ها و مواد، می‌توانید به طور موثری زخم خود را تمیز کرده، التیام بخشیده و درد و التهاب را کاهش دهید. با ادامه مطلب، با روش‌های درمان زخم در منزل آشنا خواهید شد.

خدمات زخم در منزل

تشخیص زخم در منزل

ابتدا پزشک وضعیت زخم را بررسی می‌کند و موارد زیر را بررسی می‌کند:

 • نوع آسیب (بریدگی، پارگی/کوفتگی، سوختگی و غیره)
 • سن زخم (چقدر از آسیب گذشته است)
 • میزان آلودگی زخم
 • عفونت

پزشک واکسیناسیون در برابر کزاز را بررسی می‌کند. از تاریخچه پزشکی بیمار، پزشک اطلاعات مهم دیگری را برای درمان زخم و درمان درد به دست می‌آورد. تاریخچه پزشکی دقیق به ویژه برای زخم‌های مزمن به منظور شناسایی زخم مهم است. خدمات درمان زخم در منزل تمامی این موارد را پوشش می‌دهد و می‌توانید بابت درمان زخم‌های خود هیچ نگرانی نداشته باشید.

چه زمانی زخم‌ها بسته یا باز درمان می‌شوند؟

زخم‌هایی که لبه‌های زخم صاف دارند، مانند پارگی، بریدگی یا برش‌های جراحی معمولاً می‌توانند توسط پزشک بسته شوند (درمان اولیه زخم). زخم ابتدا توسط پزشک تمیز می‌شود، در صورت لزوم لبه‌ها با جراحی اصلاح می‌شوند و سپس با بخیه، منگنه یا چسب زخم بسته می‌شوند. بستن لبه‌های زخم باعث بهبود سریع زخم با کوچک‌ترین اسکار ممکن می‌شود. درمان اولیه زخم باید در عرض 12 ساعت پس از آسیب انجام شود. اگر درمان فقط بعدا امکان پذیر باشد، پزشک امکان دارد ابتدا زخم را به مدت چند روز به صورت باز درمان کند و تنها پس از گذشت چند روز، آن را ببندد.

زخم‌های بزرگ با از دست دادن بافت زیاد، مانند زخم‌های سوختگی یا زخم‌های مزمن، در ابتدا بدون بسته شدن درمان می‌شوند. بخیه زدن زخم ممکن نیست؛ برای مثال: اگر لبه‌های زخم از هم دور باشند، زخم به شدت آلوده یا عفونی شده است. زخم بافت گرانولاسیونی را برای جایگزینی آسیب بافت تشکیل می‌دهد. خطر عفونت در زخم‌های باز بیشتر از زخم‌های بخیه شده است. درمان زخم  در منزل که به عنوان مدیریت زخم نیز شناخته می‌شود شامل موارد زیر است:

 • حذف بافت مرده در زخم (دبریدمان)
 • کنترل مایع زخم (اگزودا) و رطوبت زخم

درمان زخم در منزل چگونه است؟

پزشک درمان‌های مناسب را انتخاب یا تجویز می‌کند و بر بهبود زخم نظارت می‌کند. پزشک همچنین می‌تواند اقدامات درمان زخم را به یک مدیریت زخم که یک پرستار واجد شرایط با آموزش ویژه است، منتقل کند. مدیریت زخم شامل تمیز کردن زخم، درمان‌های موضعی روی زخم، تعویض منظم پانسمان، درمان‌های بستن زخم و اقدامات درمانی و مراقبتی می‌شود.

همچنین مطالعه کنید : اهمیت مراقبت بیماران در منزل 

پاکسازی زخم

اقدامات تمیز کردن زخم و بهداشت بستر زخم وضعیت زخم را اصلاح می‌کند. بافت آسیب دیده، مرده یا عفونی برداشته می‌شود. تمیز کردن زخم در طول مراقبت اولیه و بسته به وضعیت زخم، در طول مراقبت بیشتر انجام می‌شود. چندین روش برای تمیز کردن زخم وجود دارد که عبارتند از :

در طول تمیز کردن بستر زخم جراحی پزشک بافت مرده را از زخم خارج می‌کند و یا لبه زخم را اصلاح می‌کند. رسوبات و کثیفی‌های زخم را می‌توان با کمپرس‌هایی که به دقت فشرده شده‌اند یا پدهای تمیز کننده مخصوص با محلول‌های مخصوص شستشو داد. شستشوی زخم باعث کاهش انتشار باکتری‌ها و پاکسازی زخم می‌شود.

آنتی‌بیوتیک‌ها

درمان با آنتی‌بیوتیک‌ها (خوراکی یا تزریقی یا IV) برای زخم‌هایی که علائم عفونت نشان می‌دهند، گزش حیوانات و زخم‌های سوراخ عمیق نشان داده می‌شود. هیچ مدرکی دال بر اثربخشی (شواهد) آنتی بیوتیک‌ها برای پیشگیری  از عفونت زخم وجود ندارد.

همچنین مطالعه کنید : تزریق آنتی بیوتیک پرخطر

عوامل ضدعفونی کننده یا ضد میکروبی برای درمان زخم موضعی

عوامل ضدعفونی کننده یا ضد میکروبی که به صورت موضعی روی زخم اعمال می‌شوند، برای مهار رشد باکتری‌ها در نظر گرفته شده‌اند. آن‌ها به عنوان پماد، ژل یا فوم مورد استفاده قرار می‌گیرند. مواد فعال با ید یا نقره در صورت استفاده طولانی مدت می‌تواند منجر به تاخیر در بهبود زخم شود. عسل با خواص ضد میکروبی خود می‌تواند در موارد فردی مانند زخم‌های سوختگی باعث بهبودی شود. خدمات زخم در منزل توسط پرستاران مجرب و حرفه ای صورت می‌گیرد که تمامی این درمان ها بصورت کامل انجام می‌شوند .

وکیوم درمانی

ناحیه زخم با یک ماده خاص مانند فوم در یک محیط استریل پر می‌شود و با چسب هوا بسته می‌شود. سپس ترشح زخم ساکشن می‌شود. این درمان بیشتر برای زخم‌های بزرگ و عمیق برای تمیز کردن زخم و بهبود زخم استفاده می‌شود.

پانسمان زخم

پانسمان زخم وظایف مختلفی را انجام می‌دهد. آن‌ها مایع زخم (تراشه) را جذب می‌کنند در حالی که زخم را تمیز، گرم و مرطوب نگه می‌دارند. پانسمان‌ها درد زخم را کاهش می‌دهند و از گسترش باکتری‌ها جلوگیری می‌کنند.

علائم عفونت زخم چیست؟

عفونت زخم می‌تواند در هر مرحله از بهبود زخم رخ دهد و نیاز به درمان خاصی دارد. بهبود کامل زخم تنها پس از رفع عفونت امکان پذیر است.

علائم عفونت زخم عبارتند از :

 • قرمزی، تورم، گرمی زخم
 • درد و محدودیت حرکت در محل زخم
 • افزایش تشکیل مایع زخم (اگزودا) و پوشش زخم
 • تغییر رنگ زخم

زخم‌های فشاری یا زخم بستر

آسیب دیدن بافت‌های بدن همچون درم، ایپدریم، ماهیچه و پوست در اثر قرار گرفتن در فشار طولانی مدت برای یک یا چند نقطه از بدن، زخم بستر گفته می‌شود. به زبان ساده می‌توان گفت: خوابیدن به مدت زمان طولانی در وضعیت ثابت، سائیدگی در صندلی یا بستر، استفاده از لگن بیمار نامناسب و یا کشیدگی با ملحفه می تواند به بخشی از پوست و بافت های بدن آسیب برساند.
زخم بستر چهار مرحله دارد که مرحله اول و دوم با مراقبت های منظم می تواند طی چند هفته بهبود یابد ولی مرحله سوم و چهارم درمان پیچیده تری دارد که با خدمات زخم در منزل می‌توان از بابت بهبودی آن مطمئن شد .
درمان زخم فشاری براساس مرحله و پیچیدگی زخم با موارد زیر قابل درمان می باشد:
کم کردن فشار نواحی مبتلا، تشک و بالش مخصوص، تغییر پوزیشن بیمار، پانسمان زخم و پاکسازی آن، برداشت بافت آسیب دیده، آنتی بیوتیک و درمان با فشار منفی.

خدمات زخم

زخم‌های رادیوتراپی

مواردی از جمله سن شما در زمان پرتودرمانی گرفته تا نوع سرطان تحت درمان می‌تواند بر آسیب‌های ناشی از تشعشع تاثیر بگذارد. قرار گرفتن در معرض متمرکز اشعه ایکس در طول رادیوتراپی اغلب باعث سوختگی‌هایی در پوست می‌شود. هنگامی که اشعه ایکس از پوست عبور می‌کند، رادیکال‌های آزاد خطرناکی تولید می‌کند که به DNA و بافت پوست آسیب می‌رساند و باعث التهاب می‎‌شود.

این عارضه جانبی آنقدر شایع است که حدود 85 درصد از بیماران رادیوتراپی در طول درمان و پس از درمان دچار سوختگی متوسط تا شدید می‌شوند. سوختگی ناشی از تشعشع به زودی پس از درمان رخ می‌دهد، اما به دلیل کاهش ظرفیت بدن برای بهبودی، آسیب پوست می‌تواند ماه‌ها یا سال‌ها بدون مداخله مناسب ادامه یابد. این امر به ویژه از آنجایی که رادیوتراپی‌ها به سرعت برنامه‌ریزی می‌شوند، زمان‌بندی بین دوزهای درمان و ترمیم پوست را محدود می‌کنند.

پروتکل درمان زخم‌های ناشی از رادیوتراپی براساس عوامل متعددی در رابطه با بیمار، سلامت او و شدت زخم است. در بعضی موارد، پمادهای تجویزی یا پانسمان‌های مخصوص زخم ممکن است برای بهبود کامل پوست کافی باشد. با این حال، در مورد زخم‌های شدیدتر یا غیر التیام پذیر، ممکن است روش‌های پیچیده‌تر نیاز باشد که تیم خدمات زخم در منزل با استفاده از متخصصین و کارشناسان زخم در جهت درمان تخصصی با کمترین طول مدت درمان در خدمت هموطنان گرامی می‌باشد.

زخم‌های عفونی شده بعد از جراحی

عمل جراحی از طریق ایجاد یک برش در پوست انجام می شود. برش ایجاد شده با تیغ جراحی منجر به ایجاد زخم جراحی می‌شود که در گذر زمان این زخم ممکن است عفونی شود و عفونت زخم جراحی به دنبال آن به وجود بیاید. عفونت‌های زخم جراحی در 30 روز اول بعد از جراحی به وجود می‌آیند.
از اصلی‌ترین علائم عفونت زخم، تب است و در پی آن ترشح چرکی، التهاب و دردناک شدن زخم ایجاد می شود.درمان زخم عفونی شده بعد از جراحی، آنتی بیوتیک و پانسمان تخصصی می باشد که تیم ما با متخصصین و کارشناسان زخم به روش کاملا تخصصی در جهت بهبود عمل می کنند.

زخم‌های ناشی از سوانح

این زخم‌ها آسیب ناگهانی و ناخواسته هستند که می توانند از زخم‌های جزئی مثل پوست رفتگی زانو تا زخم‌های شدید، مانند زخم ناشی از شلیک گلوله را ایجاد کنند. معمولا زخم‌های نام برده شده شامل ساییدگی‌ها، پارگی‌ها، بریدگی‌های پوست، نیش ها، سوختگی‌ها و زخم‌های ترومای نافذ می‌شود.
تروما یا تصادف می‌تواند زخم‌های متفاوتی روی بدن ما به وجود بیاورد. برخلاف زخم‌های جراحی که در شرایط مطلوب و با استفاده از بیهوشی در عمل به وجود آمده‌اند، زخم‌های تروما به صورت ناگهانی و کنترل نشده رخ می‌دهند و می‌توانند بافت‌های زیادی را درگیر کرده و در صورت عمیق بودن منجر به آسیب‌های جدی گردند. نوع درمان زخم ناشی از سوانح، بستگی به نوع و شدت زخم دارد. درمان و تمیز کردن زخم میتواند بسیار ساده باشد یا ممکن است به علت شدت آسیب، نیاز به درمان تخصصی و پیشرفته داشته باشد. تیم ما با بهره‌گیری از متخصصین و کارشناسان زخم به درمان تخصصی این بیماران در کمترین زمان ممکن می‌پردازد.

ارائه خدمات درمان زخم در منزل با مهر درمان

خدمات زخم که شامل درمان زخم و جلوگیری از عفونت زخم می‌شود، یکی از خدمات پزشکی و پرستاری در منزل، مجموعه مهر درمان است. شما می‌توانید در منزل خود با پر کردن فرم‌های مربوطه در سایت از مجموعه مهر درمان بخواهید تا برای درمان زخم خودتان یا عزیزتان به منزل شما پرستار یا پزشک متخصص اعزام کند. برای استفاده از خدمات زخم در منزل می‌بایست ابتدا فرم‌‌های مربوطه در سایت را تکمیل کنید تا ما با شما تماس بگیریم. همچنین می‌توانید با شماره تلفن‌هایی که در سایت قرار داده‌ایم با ما در تماس باشید.

نظرات:

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *