پانسمان زخم باز را چگونه انجام دهیم؟

پانسمان زخم باز برای محافظت از زخم‌های بدن است که به دلایل مختلف از هر گونه اثر خارجی یا عفونت ایجاد شده‌اند، اعمال می‌شود. با کمک پانسمان زخم تمیز نگه داشته شده و جای کمتری از زخم باقی می‌ماند. همچنین در صورت لزوم در طول فرایند پانسمان از دارو استفاده می‌شود. انجام پانسمان زخم باز دارای نکات ریزی است که باید رعایت شود تا هم پانسمان به‌درستی قرار داده شده و هم زخم دچار عفونت نشود. در این بخش درمورد اینکه  پانسمان زخم باز را چگونه انجام دهیم صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

پانسمان زخم باز را چگونه انجام دهیم

چه زخم‌هایی به  پانسمان نیاز دارند؟

زخم زمانی ایجاد می‌شود که یکپارچگی بافت بدن که در شرایط عادی با پوست پوشیده شده است، بر اثر برخی عوامل خارجی آسیب ببیند. زخم‌ها به دو دسته حاد و مزمن تقسیم می‌شود. در حالی که زخم‌های حاد زخم‌هایی هستند که می‌توانند در عرض چند هفته درمان شوند، مانند بریدگی یا سوختگی، زخم‌های مزمن زخم‌هایی هستند که به دلیل بیماری‌های مختلف مانند دیابت، مدت زمان بیشتری بهبود می‌یابند یا دائمی هستند.

صرف نظر از اینکه زخم حاد یا مزمن باشد، باید در فواصل زمانی معین از پانسمان استفاده کرد تا از التهاب انواع زخم‌ها جلوگیری شود. با استفاده از پانسمان، زخمی که در برابر میکروب‌ها آسیب‌پذیر است تمیز و پوشانده می‌شود تا از تماس با میکروب‌ها جلوگیری شود.

پانسمان زخم باز را چگونه انجام دهیم؟

برای انجام پانسمان زخم باز پنج مرحله زیر را انحام دهید:

  •  پانسمان قدیمی در امتداد زخم برداشته می‌شود و پوست را با دستمال یا موچین نگه می‌دارد. پانسمان‌های خشک شده ابتدا خیس می‌شوند (با محلول پراکسید هیدروژن یا فوراسیلین).
  • پاکسازی پوست اطراف زخم و درمان با محلول ضدعفونی‌کننده انجام شود.
  • برای درمان زخم در صورت وجود، ترشحات چرکی برداشته می‌شود، بقایای مواد پانسمان خشک شده با پراکسید هیدروژن شسته می‌شود. .
  • یک پانسمان تمیز، خشک، آغشته به دارو‌ها (ضد باکتری و / یا التیام زخم) اعمال می‌شود.
  • بانداژ را درست کنید. مواد تثبیت‌کننده باید بانداژ را بدون فشرده کردن ناحیه‌ای از بدن که در آن اعمال می‌شود نگه دارد و نباید به گونه‌ای حرکت کند که از مالش باند بر روی زخم جلوگیری کند.

انجام پانسمان زخم توسط پرستار در منزل

شاید بتوان به تنهایی و کمی آموزش اولیه پانسمان زخم باز را عوض کرد اما برای احتیاط بیشتر، مخصوصا اگر بیمار در خطر عفونت است و زخم شرایط مناسبی ندارد، بهتر است از خدمات زخم استفاده کنید تا خیالتان آسوده باشد.

به‌منظور جلوگیری از عفونی‌شدن زخم، متخصص پانسمان خانگی قبل از باز شدن پانسمان و تعویض پانسمان دست‌های خود را می‌شویند. در حین پانسمان، تمام جواهرات روی مچ دست و دست باید برداشته شود، دست‌ها باید با آب گرم و صابون شسته شوند، داخل ناخن‌ها باید تمیز شود و سپس با یک حوله تمیز خشک شوند.

علاوه بر تمیز بودن دست‌های فردی که خدمات پانسمان را ارائه می‌دهد، تمیزی سطحی که قرار است پانسمان شود نیز بسیار مهم است. تمام مواد مورد نیاز برای سرویس پانسمان خانگی باید از قبل آماده شده و فرایند پانسمان روی سطح تمیزی شروع شود. پس از رعایت شرایط بهداشتی، فرایند پانسمان با برداشتن پانسمان قدیمی آغاز می‌شود. پس از برداشتن پانسمان قدیمی که باید با دستکش طبی تمیز برداشته شود، برای سرویس پانسمان در منزل باید دوباره دست‌ها تمیز شوند. تمیزکردن زخم با استفاده از گاز انجام می‌شود.

پس از مرطوب کردن گاز با نمک (سالین) روی زخم اعمال می‌شود. پس از تمیزشدن کامل زخم، می‌توان آن را با یک پانسمان جدید بست. بسته به نوع زخم، پانسمان جدید باید اعمال شود و طبق دستور پزشک با نوارچسب بسته شود. هنگام استفاده از پانسمان جدید، باید مراقب باشید که زخم کاملاً بسته باشد و در طول فرایند پانسمان، هیچ تماس دستی با زخم ایجاد نشود. پس از اتمام سرویس پانسمان خانگی، تمام مواد استفاده شده و پانسمان قدیمی دور ریخته شود.

نحوه انجام پانسمان

خدمات پانسمان خانگی برای زخم جراحی چگونه اعمال می‌شود؟

پانسمان اعمال شده با سرویس پانسمان خانگی با اعمال روش‌های مختلف بسته به بخیه یا باز بودن زخم انجام می‌شود. پانسمان زخم‌های بخیه شده راحت‌تر از زخم‌های باز است. بخیه‌ها زخم را بسته نگه می‌دارند و خطر عفونت زخم را کاهش می‌دهند. در فرایند پانسمان زخم‌های جراحی بخیه شده، پس از برداشتن پانسمان قدیمی، بخیه‌ها و اطراف آن تمیز می‌شود و سپس پانسمان جدید اعمال می‌شود. هنگام پانسمان در خانه برای زخم‌های باز که بخیه نشده‌اند، باید مراقب باشید که مواد ضدعفونی‌کننده وارد زخم نشود. هنگام پانسمان در زخم‌های باز، ابتدا پانسمان قدیمی برداشته شده و سپس زخم تمیز می‌شود.

قسمت داخلی زخم‌های بخیه شده، در طول فرایند پانسمان، ممکن است لازم باشد آن را تحت‌فشار با نمکی که داخل سرنگ کشیده شده تمیز کنید. در برخی موارد، ممکن است بهتر باشد زخم‌های باز را با یک گاز تمیز با حرکات ملایم تمیز کنید. اگر زخم تمیز باشد نیازی به تمیزکردن داخل آن نیست. پس از تمیزکردن زخم، کرم ضد چسب را روی پارچه می‌مالند تا گاز به زخم نچسبد و پانسمان را به این صورت بمالند.

پس از اطمینان از پوشاندن کامل گاز کرم روی زخم، پانسمان با کمک نوارچسب ثابت می‌شود. از آنجایی که ممکن است در زخم‌های باز ازبین‌رفتن بافت و پوست رخ دهد، باید به تمیزکردن آنها توجه ویژه‌ای شود. پس از تمیزکردن زخم، کرم ضد چسب را روی پارچه می‌مالند تا گاز به زخم نچسبد و پانسمان را به این صورت بمالند. 

مزایای خدمات زخم در منزل چیست؟

خدمات زخم دارای مزایای فراوانی از جمله تأمین آسایش منزل برای افراد است،. اقدامات لازم برای پانسمان به صورت کاملاً بهداشتی و با خدمات پانسمان خانگی توسط پرسنل مجرب و آموزش‌دیده در این زمینه انجام می‌شود. خدمات پانسمان در منزل به خصوص برای بیمارانی که نمی‌توانند برای پانسمان به مراکز درمانی مراجعه کنند، گزینه بسیار سودمندی است.

خدمات پانسمان در منزل با دستور تعیین شده توسط پزشک بسته به ماهیت زخم بیمار و مطابق با شرایط لازم ارائه می‌شود. با استفاده صحیح از خدمات خانگی در فواصل زمانی معین، از عفونت زخم جلوگیری می‌شود و سعی می‌شود تا حد امکان آثار کمتری بر جای بگذارد.

برای بهره‌مندی از خدمات مراقبت زخم در خانه، می‌توانید با مرکز مهردرمان تماس حاصل فرمایید.

نظرات:

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *