آشنایی با بهترین برند دستگاه نوار قلب

بهترین برند دستگاه نوار قلب، دستگاهی است که ضبط گرافیکی فعالیت الکتریکی را فراهم می‌کند. یک فعالیت الکتریکی ضعیف در طول انقباض و شل شدن دهلیزها و بطن‌ها رخ می‌دهد که به عنوان ضربان قلب نیز شناخته می‌شود. این فعالیت حاوی داده‌های زیادی در مورد ریتم قلب، فرکانس و گسترش آن است. الکتروکاردیوگرافی یا به عبارت دیگر دستگاه EKG برای اندازه گیری فعالیت الکتریکی استفاده می‌شود. الکترودهای متصل به پوست روی قفسه سینه، بازوها و پاها امکان اندازه گیری فعالیت الکتریکی قلب را فراهم می‌کنند. دستگاهی که الکترودها به آن متصل هستند، این فعالیت را به اشکال گرافیکی تبدیل کرده و روی کاغذ مخصوصی چاپ می‌کند. بنابراین، پزشک به راحتی می‌تواند شکایت مربوط به قلب بیمار را ارزیابی کند. ECG یک روش معاینه است که برای تشخیص شرایط غیر طبیعی مانند اختلالات ریتم و هدایت، خون رسانی به قلب، هیپرتروفی یا به عبارت دیگر بزرگ شدن عضله قلب استفاده می‌شود.

بهترین برند دستگاه نوار قلب

بهترین برند دستگاه نوار قلب چیست؟

نوار قلب، اغلب برای ارزیابی خطر حمله قلبی در افرادی که با شکایات درد قفسه سینه به پزشک مراجعه می‌کنند، اعمال می‌شود. نوار قلب با کمک الکترودهایی که روی پوست چسبیده‌اند، گرفته می‌شود. به لطف اندازه گیری فعالیت الکتریکی ایجاد شده توسط هر انقباض قلب، اطلاعات دقیقی در مورد قلب به دست می‌آید. ده الکترود به بدن بیمار متصل می‌شود تا حرکت انقباض و آرامش ایجاد شده توسط دهلیزها و بطن‌های قلب، تحریک قلب توسط گروه‌های سلولی و فعالیت الکتریکی که در هنگام انتقال این محرک توسط ECG ایجاد می‌شود، اندازه گیری شود. این الکترودها با کابل به دستگاه EKG متصل می‌شوند. داده‌های فعالیت الکتریکی توسط دستگاه EKG به گرافیک تبدیل می‌شود و توسط چاپگر دستگاه EKG روی کاغذی به نام الکتروکاردیوگرام چاپ می‌شود. این کاغذ 1×1 و 5×5 میلی متر است.

دستگاه نوار قلب، ضربان قلب متشکل از امواج P، Q، R، S، T و U را در نوار قلب ثبت می‌کند. مقادیر گرافیکی ایجاد شده توسط این امواج، اطلاعاتی در مورد سلامت قلب بیمار به پزشک می‌دهد. دستگاه EKG را به دلیل قابلیت حمل آسان می‌توان به هر جایی برد. بنابراین نیازی نیست که بیمار به اتاق نوار قلب منتقل شود. این واقعیت که یک روش بدون درد است و مدت زمان آن تقریباً 2-3 دقیقه طول می‌کشد، راحتی را هم برای بیمار و هم برای پزشک فراهم می‌کند. ECG که امکان اندازه گیری سریع بسیاری از داده‌ها در مورد سلامت قلب را فراهم می‌کند، یک روش تشخیصی است که امروزه اغلب توسط متخصصان قلب و پزشکان اورژانس استفاده می‌شود.

نوار قلب چگونه گرفته می‌شود؟

الکتروکاردیوگرافی بیشتر برای افرادی انجام می‌شود که با شکایاتی مانند درد قفسه سینه، تپش قلب، تنگی نفس، سرگیجه، سیاهی و غش به متخصص قلب مراجعه می‌کنند. ECG که یک روش تست کاملا ایمن و بدون خطر است، فقط فعالیت الکتریکی قلب را ثبت می‌کند. به لطف ECG که به استاندارد طلایی در ارزیابی عملکرد قلب تبدیل شده است، انقباض عضله قلب، اختلالات ریتم و هدایت را می‌توان مشاهده کرد.

در این روش، بیمار نیازی به انجام هیچ گونه آمادگی خاصی ندارد، در اتاق مخصوص انجام می‌شود. قبل از عمل، مهم است که زیورآلات روی گردن و مچ دست را در بیاورید. از بیمار خواسته می‌شود که لباس‌های زیر خود در بیاورد و به پشت روی میز معاینه بخوابد. پس از تمیز کردن سطح پوست با محلول مخصوص برای چسبندگی بهتر الکترودها، الکترودها به نواحی قفسه سینه، ساق پا و بازو می‌چسبند.

حین آزمایش از بیمار خواسته می‌شود که زیاد حرکت نکند و صحبت نکند. پس از اتمام تصویربرداری، داده‌های به دست آمده توسط دستگاه EKG در حالی که فرد در حال آماده شدن است، به تصویر تبدیل می‌شود و روی کاغذی به نام الکتروکاردیوگرام چاپ می‌شود. فرد می‌تواند پس از EKG توسط بهترین برند دستگاه نوار قلب به زندگی روزمره خود بازگردد. پزشک نتیجه ECG را همراه با یافته‌های معاینه ارزیابی می‌کند. با توجه به داده‌های به‌ دست‌ آمده، پزشک ممکن است درخواست معاینات اضافی یا ترتیب درمان بدهد. الکتروکاردیوگرافی نیز انواع مختلفی دارد مانند EKG استرسی و هولتر EKG.

EKG استرس چیست؟

استرس ECG که به نام‌های تست استرس قلب، تست ورزش یا تردمیل نیز شناخته می‌شود، فعالیت الکتریکی قلب را ثبت می‌کند. به لطف تست ورزش انجام شده بر روی تردمیل با پروتکل، واکنش‌های قلب تحت فشار اندازه گیری می‌شود. تست ورزش که برای بررسی بیماری‌های قلبی عروقی استفاده می‌شود، برای تعیین اینکه آیا شکایات بیمارانی که با شکایات مختلف به پزشک مراجعه کرده است در حین ورزش افزایش می‌یابد و مشاهده می‌شود که در صورت شکایت چه نوع مشکلی در قلب ایجاد می‌شود، انجام می‌شود. توصیه می‌شود قبل از انجام ECG ورزش از غذاهای سبک استفاده کنید.

بهترین برند دستگاه نوار قلب

چرا نوار قلب گرفته می‌شود؟

EKG یا نوار قلب که با کمک الکترودهای متصل به بدن گرفته می‌شود، اطلاعات مختلفی در مورد قلب در اختیار پزشک قرار می‌دهد. امروزه، EKG تقریباً برای هر فردی که به متخصص قلب مراجعه می‌کند، انجام می‌شود. روش EKG، برای افرادی که مشکوک به حمله قلبی در بیمارستان بستری می‌شوند، اعمال می‌شود. همچنین می‌تواند در شرایط زیر انجام شود:

  • در صورت وجود آریتمی مشکوک یا به عبارت دیگر اختلال ریتم و هدایت
  • در صورت وجود مشکلات احتمالی در دریچه‌های قلب
  • در صورت مشکوک شدن به تنگی یا انسداد عروق قلب که به عنوان عروق کرونر تعریف می‌شود.
  • در صورت وجود خون رسانی ناکافی یا آسیب به قلب که به عنوان ایسکمی تعریف می‌شود.
  • زمانی که وضعیت عضله قلب که هیپرتروفی نامیده می‌شود.
  • تشخیص عدم تعادل در یون‌های خون

برای سلامت قلب خود، معاینات منظم را فراموش نکنید.

بهترین برند دستگاه نوار قلب برای اجاره چیست؟

همانطور که با مرکز پزشکی و پرستاری مهر درمان آشنا هستید، ما در این مرکز علاوه بر ارئه خدمات پزشکی و پرستاری در منزل مانند نوار قلب در منزل، بهترین تجهیزات پزشکی را در ختیار شما قرار می‌دهیم. برای اجاره و یا خرید بهترین برند دستگاه نوار قلب ، می‌توانید با شماره تلفن 09058008006 تماس بگیرید تا کارشناسان ما شما را راهنمایی کنند. 

نظرات:

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *