گواهی فوت را از کجا باید گرفت؟

فوت عزیزان می‌تواند حادثه‌ای دردناک برای هریک از ما باشد. در این بین اما انجام برخی امور، اجباری و غیر قابل تعویق است. یکی از این موارد، صدور گواهی فوت است. برای بسیاری این سؤال وجو دارد که که گواهی فوت را از کجا باید گرفته و آیا امکان دریافت گواهی فوت در منزل وجود دارد؟ در این بخش به سؤالات شما در این مورد پاسخ خواهیم داد و به شما توضیح خواهید داد که با کمک مرکز مهر درمان می‌توانید گواهی فوت را دریافت نمایید.

گواهی فوت را از کجا باید گرفت

گواهی فوت را از کجا باید گرفت؟

گواهی فوت صادر شده توسط پزشک می‌تواند سه نوع باشد که بسته به محل ثبت فوت، متفاوت است. این سه نوع عبارت‌اند از:

  • گواهی فوت در منزل
  • صدور گواهی فوت در بیمارستان
  • گواهی فوت در پزشکی قانونی

درصورتی که متوفی در منزل فوت کند و شکی دال بر علت فوت وجود نداشته باشد، می‌توان گواهی فوت را در منزل ثبت کرد.

در صورتی که بیمار در بیمارستان جان خود را از دست دهد و شواهد مبنی بر علت فوت دقیق و صحیح باشد، فوت بیمار تأیید خواهد شد.

در صورتی که بیمار در هر مکان غیر از مکان‌های عنوان شده فوت شده باشد، فوت در منزل مشکوک به نظر برسد و یا دلایل قانعه‌کننده‌ای ازسوی بیمارستان ابلاغ نشود یا اعضای خانواده موارد مشکوکی را اعلام کنند که نیاز به بررسی بیشتر داشته باشد، متوفی جهت بررسی بیشتر به پزشکی قانونی منتقل خواهد شد.

صدور گواهی فوت در منزل چگونه است؟

صدور گواهی فوت در منزل تنها در صورت حضور پزشکی که مورد تأیید سازمان پزشکی قانونی است، انجام می‌شود. تنها در صورتی که پزشک تأیید فوت دهد و گواهی را امضا نماید، مراکز مجاز به انتقال جسد جهت فرایند خاک سپاری قادر به پذیرش متوفی هستند. یک مسأله مهم این است که باید مدارک هویتی متوفی برای صدور گواهی فوت موجود باشد. همچنین در صورت کسالت خاص که منجر به شک پزشک خواهد شد، بهتر است سوابق پزشکی را نیز دسترس قرار دهید.

برای پیشگیری از هرگونه اقدام خلاف قانون و بررسی دقیق شرایط متوفی، تنها در صورتی که متوفی بالای ۶۰ سال سن داشته باشد وهیچ اثری از عرق، بریدگی و گلوله روی بدن وجود نداشته باشد، پزشک می‌تواند گواهی فوت را صادر نماید. در غیر این صورت برای بررسی بیشتر، جسد را به پزشکی قانونی ارجاع خواهد داد.

برای متوفی کمتر از ۶۰ سال سن، تنها در صورتی که پزشک اطمینان از فوت طبیعی متوفی داشته باشد، می‌تواند گواهی فوت را صادر نماید که البته نیازبه بررسی دقیق دارد.

گواهی فوت سالمندان

صدور گواهی فوت توسط مرکز مهر درمان

مرکز مهردرمان که به عنوان مرکز خدمات بالینی در منزل فعالیت دارد، خدمات گواهی فوت را برای آرامش عزیزان ارائه می‌کند. همانطور که توضیح دادیم، تنها در صورت پزشک مورد تأیید سازمان پزشکی قانونی، دریافت گواهی فوت امکان‌پذیر است. به همین جهت مرکز مهر درمان، پزشکان مورد تأیید را به منزل شما ارسال کرده تا گواهی فوت در منزل صادر شود. شما می‌توانید با مراجعه به بخش خدمات صدور گواهی فوت در منزل از جزئیات این روش آگاهی پیدا کنید. یا با شماره تماس‌های بخش ارتباط با ما تماس حاصل فرمایید. پس از تماس شما در سریع‌ترین زمان، پزشک و تیم مورد نظر به منزل متوفی اعزام شده و پس از صدور گواهی فوت، سایر مراحل از جمله انتقال متوفی صورت خواهد گرفت.

نظرات:

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *