پانسمان زخم بستر در منزل

پانسمان نامی است که برای محافظت از زخم‌های بدن که به دلایل مختلف از هر گونه اثر خارجی یا عفونت ایجاد شده‌اند، برای جذب خونی که ممکن است از زخم حاصل شود، تمیز نگه داشتن زخم و باقی گذاشتن جای زخم کمتر استفاده شود. همچنین در صورت لزوم در طول فرآیند پانسمان از دارو استفاده می‌شود. با خدمات پانسمان خانگی، می‌توانید از زخم‌ها بدون رفتن به مراکز بهداشتی مراقبت کنید. ما در این مقاله از مهر درمان به بررسی پانسمان زخم بستر در منزل پرداخته‌ایم. تا آخر این مقاله همراه ما بمانید.

پانسمان زخم بستر در منزل

چه زخم‌هایی به خدمات پانسمان خانگی نیاز دارند؟

زخم، زمانی ایجاد می‌شود که یکپارچگی بافت بدن که در شرایط عادی با پوست پوشیده شده است، بر اثر برخی عوامل خارجی آسیب ببیند. در میان زخم‌ها به دو دسته حاد و مزمن تقسیم می‌شود. در حالی که زخم‌های حاد، زخم‌هایی هستند که می‌توانند در عرض چند هفته درمان شوند، مانند بریدگی یا سوختگی، زخم‌های مزمن، زخم‌هایی هستند که به دلیل بیماری‌های مختلف مانند دیابت، مدت زمان بیشتری بهبود می‌یابند یا دائمی هستند.

صرف نظر از اینکه زخم حاد یا مزمن باشد، باید در فواصل زمانی معین از پانسمان استفاده کرد تا از التهاب انواع زخم‌ها جلوگیری شود. با استفاده از پانسمان، زخمی که در برابر میکروب‌ها آسیب پذیر است تمیز و پوشانده می‌شود تا از تماس با میکروب‌ها جلوگیری شود. التهاب زخم‌هایی که نمی‌توانند با پانسمان صحیح از میکروب‌هایی که می‌توانند باعث عفونت شوند، محافظت شوند، ممکن است باعث گسترش بیماری‌های مختلف به بدن یا طولانی شدن روند بهبودی شوند.

خدمات پانسمان خانگی برای زخم جراحی چگونه اعمال می‌شود؟

پانسمان اعمال شده با سرویس پانسمان خانگی با اعمال روش‌های مختلف بسته به بخیه یا باز بودن زخم انجام می‌شود. پانسمان زخم‌های بخیه شده راحت‌تر از زخم‌های باز است. بخیه‌ها زخم را بسته نگه می‌دارند و خطر عفونت زخم را کاهش می‌دهند. در فرآیند پانسمان زخم‌های جراحی بخیه شده، پس از برداشتن پانسمان قدیمی، بخیه‌ها و اطراف آن تمیز می‌شود و سپس پانسمان جدید اعمال می‌شود. هنگام پانسمان در خانه برای زخم‌های باز که بخیه نشده‌اند، باید مراقب باشید که مواد ضدعفونی‌کننده وارد زخم نشود.

هنگام پانسمان در زخم‌های باز، ابتدا پانسمان قدیمی برداشته شده و سپس زخم تمیز می‌شود. قسمت داخلی زخم‌های بخیه‌ شده ممکن است نیاز داشته باشد که در طول فرآیند پانسمان، با سرم نمکی شستشو داده شود. در برخی موارد، ممکن است بهتر باشد زخم‌های باز را با یک گاز تمیز با حرکات ملایم تمیز کنید. اگر زخم تمیز باشد نیازی به تمیز کردن داخل آن نیست. پس از تمیز کردن زخم، کرم ضد چسب روی پارچه می‌زنند تا گاز به زخم نچسبد و پانسمان به این صورت باشد.

پانسمان زخم بستر در منزل

پانسمان زخم بستر در منزل چگونه است؟

پانسمان زخم بستر در منزل می‌تواند در مراقبت و درمان زخم‌های سطحی و کوچک مفید باشد. قبل از انجام هر نوع پانسمان، تمیز کردن دست‌ها به صورت کامل با آب و صابون الزامی است. در زیر چند مرحله‌ی کلی برای انجام پانسمان زخم بستر در منزل آورده شده است:

آماده‌سازی وسایل

 • دستکش پزشکی
 • الکل برای ضدعفونی کردن وسایل
 • محلول ضدعفونی کننده (مانند محلول سالین)
 • پارچه‌های نرم و تمیز (مانند گاز و پنبه)
 • باند یا چسب پانسمان

تمیز کردن زخم

 • دستکش پزشکی بپوشید.
 • با استفاده از الکل، وسایل مورد نیاز را ضدعفونی کنید.
 • با استفاده از محلول ضدعفونی کننده، زخم را به دقت تمیز کنید و هرگونه ذره یا آلودگی را بردارید.

استفاده از مواد جذب کننده

 • اگر زخم خونریزی ندارد، می‌توانید از پارچه یا گاز تمیز به عنوان لایه‌ی جذب کننده، استفاده کنید.
 • یک قطعه پارچه یا گاز را به اندازه‌ی کافی ببرید و روی زخم قرار دهید تا مایعات زخم را جذب کند.

بستن زخم

 • بر روی پارچه یا گاز، باند یا چسب پانسمان را قرار دهید تا زخم را ببندید.
 • از تنش زیاد در هنگام بستن پانسمان خودداری کنید تا جریان خون به زخم مختل نشود.

مراقبت بعد از پانسمان

 • زخم بستر را به صورت منظم بررسی کنید تا مطمئن شوید علائم عفونت یا تغییرات غیرطبیعی دیگری رخ نداده است.
 • اگر درد، التهاب، خروج مایعات نامطلوب یا علائم دیگری وجود دارد، به پزشک خود اطلاع دهید.

لطفاً توجه داشته باشید که پانسمان زخم‌های بستر در منزل برای زخم‌های سطحی و کوچک مناسب است. در صورت وجود زخم‌های عمیق‌تر، بستر یا مزمن، بهتر است با پزشک مشورت کنید تا راهنمایی دقیق‌تر دریافت کنید.

چگونه می‌توانیم از خدمات پانسمان زخم بستر در منزل استفاده کنیم؟

اگر برای درمان و پانسمان زخم بستر نمی‌توانید از منزل خارج شوید و یا بیمار بدحال در منزل دارید، پیشنهاد می‌کنیم از خدمات پانسمان در منزل مرکز پزشکی و پرستاری در منزل مهر درمان استفاده کنید. برای گرفتن مشاوره کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید با شماره تلفن 09058008006 تماس بگیرید تا همکاران ما شما را راهنمایی کنند.

نظرات:

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *