فیزیوتراپی کمر در خانه چگونه است؟ چه فوایدی دارد؟

بدون شک یکی از مهم‌ترین قسمت‌های بدن ما که به ما اجازه می‌دهد به صورت قائم بایستیم، پشت است. تمرینات پشت برای سالم نگه داشتن عضلات، ستون فقرات و بافت فاسیا از اهمیت بالایی برخوردار است. با این حال، حتی افراد زیادی که فعالیت‌های ورزشی را انجام می‌دهند، ممکن است به دلیل عدم درک کامل اهمیت تمرینات پشت، تمرکز خود را بیشتر بر روی تمرینات جلوی بدن قرار دهند. وقتی صحبت از سلامت جسمانی، وضعیت بدنی و خطر آسیب می‌شود، نیاز به تمرکز بر روی عضلات پشت و کمر با تمرینات ایجاد می‌شود. ورزش فقط با تمرکز بر روی عضلات جلو باعث بدتر شدن فرم بدن، مشکلات در وضعیت، درد عضلات و مفاصل در طول زمان می‌شود. ما در این مقاله به بررسی فیزیوتراپی کمر در خانه پرداخته‌ایم. با ما در این مقاله از مهردرمان همراه باشید.

فیزیوتراپی کمر در خانه

کمر درد چیست؟

ناحیه پشتی، دو طرف ستون فقرات را می‌پوشاند و از زیر سر شروع می‌شود و تا کمر امتداد می‌یابد. در این ناحیه گروه‌های عضلانی عمیق و سطحی وجود دارد. اسپاسم، فشار بیش از حد و التهابی که ممکن است در عضلات این ناحیه رخ دهد، شایع‌ترین علل کمردرد هستند. اگرچه کمردرد اغلب به دلایل مکانیکی مانند آسیب عضلانی رخ می‌دهد، اما می‌تواند به دلیل قوز کمر، فتق ستون فقرات پشتی، کلسیفیکاسیون (آرتروز)، اسپوندیلیت آنکیلوزان، بیماری‌های میکروبی ستون فقرات (مانند سل، بروسلوز) نیز رخ دهد. دردهای عضوی مانند معده و زخم اثنی عشر نیز می‌تواند باعث کمردرد شود.

انواع تمرینات فیزیوتراپی کمر در خانه

در این قسمت به بررسی انواع تمرینات فیزیوتراپی در منزل پرداخته‌ایم.

تمرین اول

برای تمرین اول ابتدا باید روی تشک رو به شکم دراز بکشید. سپس باید دستان خود را به سمت جلو دراز کنید، در حالی که بازوهای خود را خم نکنید. سپس باید پاها، بازوها و سینه خود را تا جایی که می‌توانید بالا بیاورید تا فقط شکم و لگن با زمین تماس داشته باشند. به این ترتیب پس از 3-5 ثانیه ایستادن می‌توانید به حالت اولیه برگردید و حرکت را تکرار کنید. در حین تمرین، هنگام بالا آمدن بازدم و در هنگام فرود، دم را انجام دهید. در سطح مبتدی، می‌توانید با انجام 2 ست 10 تایی تمرین را انجام دهید. تعداد تکرارها را در طول زمان افزایش دهید. شما می‌توانید حرکت سوپرمن را با میانگین 2-3 ست، 10-15 انجام دهید.

تمرین دوم

برای تمرین دوم، ابتدا باید روی زانو بایستید و دست‌ها را روی تشک قرار دهید. بعد از این حرکت باید پای راست خود را بالا بیاورید و مستقیماً به عقب بکشید. در این بین باید بازوی چپ خود را بدون اینکه آن رابشکنید، موازی با زمین نگه دارید . پس از 2 تا 3 ثانیه ثابت ماندن، می‌توانید به آرامی به وضعیت شروع بازگردید. پس از آن می‌توانید همین حرکت را برای پای چپ و بازوی راست خود ادامه دهید. در حین حرکت باید مطمئن شوید که پاها و بازوها روی یک خط قرار گرفته باشند. می‌توانید حرکت را برای 3 ست 10 تایی برای هر طرف تکرار کنید.

تمرین سوم

برای انجام تمرین سوم که پل نامیده می‌شود، باید به پشت روی تشک دراز بکشید  و زانوهایتان را خم کنید به طوری که کف پاهایتان روی زمین باشد، سپس پاهایتان را نگه دارید، با کف دست روی تشک را بگیرید و شانه‌ها، کمر و باسنتان را از زمین بلند کنید. در این زمان، باید به آرامی بازوهای خود را بالا بیاورید و آنها را صاف نگه دارید. توصیه می‌شود که سر و گردن بالاتر از سطح زمین و ستون فقرات باید در حالتی که بالاتنه بالا است، صاف باشد.

تمرین تقویت عضلات کمر

برای انجام این تمرین، در حالت خوابیده با پاهای خود به فاصله کمی بیشتر از عرض شانه‌ها قرار بگیرید و سپس با دستان خود به سمت بالا بلند شوید و به مدت 5 ثانیه در این حالت بمانید. سپس به آرامی به وضعیت اول بازگردید. این تمرین را تا 10 بار تکرار کنید. توصیه می‌شود قبل از انجام هرگونه تمرین فیزیوتراپی کمر در خانه با پزشک خود مشورت کنید، به ویژه اگر درد شدیدی در کمر دارید.

فیزیوتراپی کمر در خانه

فیزیوتراپی کمر در خانه چه فوایدی دارد؟

فیزیوتراپی در منزل چندین فایده دارد. برخی از آن‌ها عبارتند از:

راحتی و صرفه جویی در زمان

با انجام فیزیوتراپی در منزل، نیازی به رفتن به مرکز فیزیوتراپی نیست و می‌توانید در زمانی که برای شما مناسب است، تمرین کنید.

کاهش هزینه‌ها

با انجام فیزیوتراپی در منزل، هزینه‌های رفتن به مرکز فیزیوتراپی و هزینه‌های دریافت خدمات فیزیوتراپی کاهش می‌یابد.

قابلیت شخصی سازی

با انجام فیزیوتراپی در منزل، می‌توانید برنامه تمرینی خود را براساس نیازهای شخصی خود تنظیم کنید و بهترین نتیجه را بگیرید.

کاهش درد با فیزیوتراپی کمر در خانه

با انجام تمرینات فیزیوتراپی در منزل، می‌توانید درد و ناراحتی در ناحیه مورد نظر خود را کاهش دهید.

افزایش عملکرد جسمانی

با انجام فیزیوتراپی کمر در خانه، می‌توانید عملکرد جسمانی خود را بهبود بخشید و قدرت، انعطاف پذیری و تعادل جسمانی خود را افزایش دهید.

توصیه می‌شود قبل از شروع هرگونه برنامه فیزیوتراپی در منزل، با پزشک خود مشورت کنید تا بهترین راهکار را برای درمان شرایط خود پیدا کنید.

چگونه از خدمات فیزیوتراپی کمر در منزل استفاده کنیم؟

اگر شرایط رفتن به مراکز فیزیوتراپی را ندارید، می‌توانید از خدمات فیزیوتراپی در منزل مرکز پزشکی و پرستاری مهر درمان استفاده کنید. خدمات فیزیوتراپی در منزل مهردرمان توسط بهترین و با تجربه‌ترین فیزیوتراپیست‌ها انجام می‌شود. برای استفاده از این خدمات می‌توانید با شماره تلفن  09058008006 تماس بگیرید.

نظرات:

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *