خدمات تنقیه در منزل

فردی که پس از یک عمل یا جراحت ضعیف شده است یا یک بیمار مسن همیشه نمی‌تواند به‌تنهایی برای دریافت خدمات پزشکی حرفه‌ای به درمانگاه‌ها و بیمارستان مراجعه کند. به همین جهت نیازمند بهره‌گیری از خدمات پرستاری از جمله خدمات تنقیه در منزل است. حتی بزرگسالان مستقلی که اختلالات هماهنگی و سایر آسیب‌شناسی‌ها ندارند، می‌توانند اشتباهات جدی انجام دهند که منجر به ناراحتی و عواقب دردناکی می‌شود. تنظیم تنقیه در خانه با کمک یک پرستار یا کمک پرستار، کارایی بالای این روش را تضمین می‌کند و همچنین به‌صرفه جویی در وقت و انرژی شما کمک می‌کند.

تنقیه روشی است که در آن، از طریق لوله‌ای که وارد مقعد می‌شود، محلول مایع به رکتوم و روده بزرگ وارد می‌شود. تنقیه‌ها انواع مختلفی دارند که برای اهداف مختلفی استفاده می‌شوند. به طور کلی این روش شامل 500-1000 میلی‌لیتر آب گرم است که در آن مواد تصفیه‌کننده حل شده است که برای آزادکردن و  پاک‌سازی آخرین بخش روده بزرگ از مدفوع باقیمانده، گاز، بقایای هضم نشده و فلور باکتریایی بیماری‌زا استفاده می‌شود.

تنقیه غلظت آب بسیار کمی دارد و برای کسانی که می‌خواهند یک بیماری خفیف مانند یبوست را حل کنند، استفاده می‌شود.

خدمات تنقیه در منزل

چه زمانی تنقیه نیاز است؟

تنقیه معمولاً برای درمان یبوست یا رفع مشکلات موقتی در حرکت روده تجویز می‌شود. همچنین از تنقیه تخلیه نیز برای آماده‌سازی برای جراحی یا آزمایش‌های تشخیصی خاص (مثلاً کولونوسکوپی) استفاده می‌شود.

تنقیه در خانه ممکن است در شرایط مختلف موردنیاز باشد:

 • یبوست در کودک یا بزرگسال
 • در صورت ایجاد بیماری‌های روده، از جمله انسداد
 • در صورت لزوم، پاکسازی اضافی بدن

تماس به‌موقع با پرستار به حل مشکلات به وجود آمده در دستگاه گوارش کمک می‌کند. تنقیه در خانه را می‌توان برای مردان و زنان مبتلا به بیماری جدی، کودکان، بیماران بستری و بزرگسالان مستقلی که برای اقدامات زیر آماده می‌شوند، انجام داد:

 • معاینه پروکتولوژیست
 • زایمان
 • معاینه اشعه ایکس کلیه‌ها یا روده‌ها

همچنین مطالعه کنید : استخدام پرستار ساعتی

چرا یک متخصص باید تنقیه را انجام بدهد؟

کمک‌های پزشکی همیشه باید توسط یک متخصص باتجربه ارائه شود  و این فقط در مورد تنقیه نیست، بلکه در مورد سایر روش‌ها (تزریق، پانسمان، قطره‌چکان، برداشتن بخیه‌ها) است. واقعیت این است که حتی یک شستشوی ساده روده نیز ممکن است به‌اشتباه انجام شود و عواقب جبران‌ناپذیری را برای بیمار به جا بگذارد.

نحوه انجام خدمات تنقیه در منزل

۱. پرستار در روز و ساعت مقرر به منزل شما خواهد آمد. اگر بازدید برای یکی از عزیزان باشد، از شروع بازدید به‌صورت لحظه‌ای در برنامه مطلع می‌شوید.

۲. لطفاً در صورت داشتن نسخه از پزشک، آن را به پرستار نشان دهید. اگر تجهیزات لازم تنقیه و داروهای آن را از قبل دارید اطلاع دهید. این روش سیستمی متشکل از یک کیسه مجهز به شیر و متصل به بشکه قابل انعطاف است. انتروکلیسم فقط پس از هضم کامل انجام می‌شود، بنابراین بهتر است 4-5 ساعت بعد از غذا صبر کنید.

۳. پرستار آنچه را که قرار است انجام دهد، توضیح می‌دهد و مطمئن می‌شود که شما متوجه شده‌اید که چه اتفاقی می‌افتد و تنقیه را آماده می‌کند.

۴. پرستار شما را راهنمایی می‌کند تا در وضعیت مناسب دراز بکشید تا عمل تنقیه تسهیل شود. درصورتی‌که قبل از رسیدن به توالت، به طور تصادفی مایع را آزاد کنید، یک‌ پارچه ضد آب زیر محلی که در آن دراز کشیده‌اید، قرار دهید.

۵. پرستار تنقیه را انجام خواهد داد. پس از تجویز، او به شما توصیه می‌کند که چه مدت دراز بکشید (حداقل ۵ دقیقه، اما می‌تواند تا ۱ ساعت طول بکشد) و تا زمانی که برای تخلیه محلول به حمام بروید، با شما خواهد ماند. هنگامی که این روش کامل شد، او تمام لوازم را جمع‌آوری کرده و با خود در ظروف مخصوص می‌برد. همچنین فرم خدمات را دریافت خواهید کرد.

تنقیه

اگر تنقیه توسط خود اعضای خانواده انجام شود، چه اشتباهاتی ممکن است رخ دهد؟

نکات زیادی در رابطه‌ با تنقیه وجود دارد که حتی در برخی موارد باعث می‌شوند تا استفاده از تنقیه ممنوع باشد.

موارد منع مصرف تنقیه عبارتند از : شقاق مقعد، هموروئید، خونریزی روده و برخی مواردی که به صلاح دید پزشک مرتبط است.

از سایر اشتباهاتی که معمولاً توسط اعضای خانواده انجام می‌شود، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دمای مایع تزریق شده به‌اشتباه انتخاب شده است.
 • مکان نادرست انتخاب شده یا لوله به‌ اشتباه وارد شده است.
 • قوانین بهداشتی را رعایت نشده باشد و مشکل بیمار دو چندان شود.

اگر نسبت به انجام تنقیه آموزش‌دیده باشید، می‌توانید آن را انجام دهید؛ اما اگر با یک متخصص تماس بگیرید، خطر عوارض چندین برابر کمتر است. یکی نکته قابل‌ توجه دیگر این است که شما مجبور نیستید موادی را برای خرید انتخاب کنید، خود متخصص این کار را انجام می‌دهد.

خدمات تنقیه در منزل مرکز مهر درمان

مرکز مهر درمان به‌عنوان ارائه‌دهنده خدمات پزشکی و پرستاری در منزل، بخش تنقیه را نیز در لیست خدمات خود گنجانده است تا نیاز شما عزیزان را در این زمینه برطرف کند.

مزایای تنقیه در خانه توسط مرکز مهر درمان:

 • انتخاب و کنترل مراقبت از بیمار را فراهم می‌کند.
 • بدون ساعت انتظار طولانی در بیمارستان یا کلینیک برای اقدامات ساده
 • متناسب با نیاز‌های فردی و برنامه‌های مراقبت شخصی
 • خطر ابتلا به عفونت‌های بیمارستانی را کاهش می‌دهد.
 • بدون به خطر انداختن نتایج، شما خدمات مقرون‌به‌صرفه و با آسایش خانه خود دریافت می‌کنید.

به جهت استفاده از خدمات تنقیه، می‌توانید با شماره تماس‌های موجود در سایت تماس حاصل فرمایید و علاوه بر کسب اطلاعات کامل و دریافت پاسخ تمامی پرسش‌هایتان، نوبت خود را رزرو کنید. همچنین می‌توانید از طریق فرم مشاوره با ما ارتباط برقرار کرده و منتظر پاسخ کارشناسان باشید.

نظرات:

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *