تجهیزات پزشکی بیمار در منزل

تجهیزات پزشکی در منزل شامل تمامی وسایل پزشکی می‌شود که به کمک آنها بتوان روند درمان بیمار در منزل را به بهترین شکل پیش برد. اغلب این وسایل نقش حمایتی برای بیماران مزمن دارند. در این بخش با تجهیزات پزشکی خانگی و نحوه خرید و اجاره آنها آشنا خواهید شد.

درمان در منزل

تجهیزات پزشکی برای مصارف خانگی

درمان و توانبخشی پس از تعدادی از بیماری‌ها می‌تواند به صورت سرپایی یا در منزل انجام شود. هنگام تشخیص، نظارت بر وضعیت بیمار و درمان او، از دستگاه‌های پزشکی استفاده می‌شود که به طور خاص برای مصارف خانگی طراحی شده‌اند

این دستگاه‌ها شامل آسپیراتورهای پزشکی قابل‌حمل، تجهیزات حرارت درمانی، ونتیلاتورهای غیرتهاجمی، شبیه‌سازهای تنفسی، متمرکزکننده‌های اکسیژن و غیره هستند. این دستگاه‌ها امکان درمان در منزل و هنگام مسافرت را فراهم می‌کنند که باعث افزایش راحتی بیمار می‌شود و در سبک زندگی معمول آنها اختلال ایجاد نمی‌کند.

استفاده از وسایل پزشکی برای منزل نیازی به آموزش پزشکی اجباری و مهارت‌های خاصی ندارد. در بیشتر موارد، چنین دستگاه‌هایی برای  کنترل و نگهداری طراحی شده‌اند. برای استفاده از آنها، مشورت با پزشک معالج و راه‌اندازی دستگاه توسط متخصص ضروری است.

چه زمانی و چه کسی به تجهیزات پزشکی در خانه نیاز دارد؟

تجهیزات پزشکی در خانه می‌تواند در درمان بیماری‌های مزمن و همچنین در توانبخشی طولانی مدت پس از جراحی ضروری باشد. به‌عنوان‌مثال برای ایجاد زهکشی بعد از عمل از آسپیراتورهای خلأ طبی استفاده می‌شود که به عنوان بخشی از توانبخشی خانگی کاربرد خود را در ریه، گوارش، جراحی عمومی پیدا کرده‌اند. درمان سرماخوردگی دستگاه تنفسی با کمک نبولایزر و استنشاق انجام می‌شود. بازیابی عملکرد سیستم تنفسی، تقویت لحن آن و نظارت بر وضعیت با کمک شبیه‌سازهای تنفسی انجام می‌شود.

بیماران مبتلا به هیپوکسمی مزمن نیاز به اکسیژن درمانی دارند. در چنین بیماری می‌توان اکسیژن را با استفاده از یک دستگاه اکسیژن‌ساز قابل‌حمل تأمین کرد، زیرا این دستگاه‌ها قادر به ارائه درمان مؤثر و منظم در هر شرایطی هستند. بیمارانی که در خانه تحت درمان هستند باید تحت‌نظر پزشک متخصص باشند.

انواع تجهیزات پزشکی بیمار در منزل و کاربرد آنها

درمان خانگی مؤثر ترکیبی از استفاده از داروها و فناوری پزشکی است. محبوب‌ترین تجهیزات پزشکی برای مصارف خانگی عبارت‌اند از:

 • تجهیزات اکسیژن درمانی (سیلندرهای اکسیژن، تغلیظ کننده‌های اکسیژن، ژنراتورهای اکسیژن)
 • پالس اکسی‌متر و تونومتر که امکان تشخیص به‌موقع اولیه وضعیت بدن را فراهم می‌کند
 • استنشاق و نبولایزر مناسب برای درمان سرماخوردگی، حملات آسم، و تسکین علائم آلرژی
 • شبیه‌سازهای تنفس و دستگاه‌های CPAP مفید برای بیماران مبتلا به اختلالات تنفسی
 • دستگاه ماساژ و فیزیوتراپی، تسریع روند توانبخشی
 • وسایل خلط‌آور و تخلیه ترشحات برونش ریوی مانند خلط‌آور، آسپیراتور بینی، ویبروپرکوتور
فروش تجهیزات پزشکی خانگی

بهترین تجهیزات پزشکی بیمار در منزل

تجهیزات پزشکی خانگی به شما این امکان را می‌دهد به طور مستقل تشخیص سریع انجام دهید، درمان را ساده می‌کند و روند بهبودی را سرعت می‌بخشد. در عین حال، برای درمان مؤثر، انتخاب مدل بهینه دستگاه و اجزای سازنده برای نیازهای خاص بیمار مهم است.

به‌عنوان‌مثال، در صورت لزوم خرید دستگاه CPAP، هنگام انتخاب دستگاه، توجه به مشخصات فنی آن، انتخاب راحت‌ترین ماسک دهانی و تعیین محدوده فشار درمانی مورد نیاز ضروری است. در میان بهترین تجهیزات پزشکی برای مصارف خانگی، شایان‌ذکر است:

 • هر یک از این دستگاه‌ها سبک‌وزن، قابل‌حمل، کاربردی و کارآمد هستند. بیایید نگاهی دقیق‌تر به هر یک از این دستگاه‌ها بیندازیم.
 • یکی از مراکز مراقبت در منزل خانواده تجهیزات پزشکی را به خانه شما می‌آورد تا در خدمات مراقبت در منزل از آنها استفاده کنید.
 • تعیین تجهیزات (مارک، مدل، عملکرد) و مواد مصرفی مورد استفاده مطابق با برنامه درمانی و مراقبتی فرد
 • مناسب ساختن محیط خانه برای نصب تجهیزات
 • نصب تجهیزات در منطقه مناسب برای استفاده و آزمایش عملکرد آن
 • ارائه آموزش استفاده به افراد مربوطه
 • نگهداری دوره‌ای تجهیزات در حین استفاده
 • ارائه پشتیبانی فنی 7 روز / 24 ساعت
 • ارائه تجهیزات برای اجاره یا فروش، بسته به ترجیح

پرکاربردترین تجهیزات پزشکی در مراقبت از بیمار در منزل

بیماری‌های مختلف با فعالیت‌های زندگی روزمره تداخل دارند. انجام فعالیت‌های روزانه برای بیمارانی که دائماً در بیمارستان بستری هستند یا به ویلچر وابسته هستند بسیار دشوار است. آنها برای ادامه زندگی به برخی وسایل پزشکی نیاز دارند.

برخی از بیماران به دلیل شرایط ممکن است نتوانند به طور مداوم در بیمارستان بمانند. مراقبت از چنین بیمارانی در منزل ادامه می‌یابد. بیماران باید در طول زندگی خود تا حدی یا کاملاً وابسته به تجهیزات پزشکی زندگی کنند.

 شناخته شده‌ترین این وسایل، تخت و ویلچر بیماران است.

تخت بیمارستانی:

هر بیمار تحت مراقبت در منزل قطعاً به یک‌تخت بیمار کاربردی نیاز دارد. این سیستم‌ها که به صورت دستی یا موتوری هستند باعث افزایش راحتی بیمار و تسهیل مراقبت می‌شود. اگر بیمار قادر به نشستن باشد، از ویلچرهای دستی یا باتری دار برای انتقال آسان آنها استفاده می‌شود. همچنین ویلچرهای مخصوصی برای حمام‌کردن بیمار وجود دارد که در برابر آب مقاوم هستند. بیمار روی این نوع ویلچر نشسته و به راحتی قابل شستشو است.

بیمارانی که در منزل تحت مراقبت قرار می‌گیرند باید از تشک بادی برای محافظت از زخم بستر استفاده کنند. تشک بادی انواع مختلفی دارد و برای بهترین محافظت در برابر زخم‌های فشاری، باید از تشک بادی استفاده شود.

دستگاه تنفس مصنوعی

برخی از بیماران برای ادامه زندگی باید به دستگاه تنفس مصنوعی متصل شوند. به لطف این دستگاه‌ها می‌توانند نفس بکشند. انواع مختلفی از این محصولات با کانول یا ماسک تراکئوستومی استفاده می‌شود. این دستگاه‌ها را می‌توان به عنوان دستگاه‌های تهویه مکانیکی، دستگاه‌های CPAP BPAP و متمرکزکننده‌های اکسیژن متنوع کرد.

این وسایل که تنفس بیمار را تأمین یا پشتیبانی می‌کنند، از طریق برخی شیلنگ‌ها استفاده می‌شوند. همچنین دارای فیلترهایی است که باید مرتباً تعویض یا تمیز شوند. هنگام استفاده از این دستگاه‌ها باید عواملی را در نظر گرفت. اگر به این موارد توجه شود، می‌توان برای مدت طولانی بدون هیچ مشکلی از آنها استفاده کرد.

تجهیزات پزشکی بیمار در منزل

آسپیراتور

در مراقبت از بیماران مبتلا به کانول تراکئوستومی نیز باید از دستگاه‌های آسپیراسیون (آسپیراتور) استفاده شود. برای تمیزکردن ترشح دائماً تشکیل شده (بلغم) انتخاب مدل باتری دار درست‌تر است. مدل‌های با باتری را می‌توان در انتقال یا قطع برق استفاده کرد. علاوه بر این توصیه می‌شود یک دستگاه آسپیراتور یدکی داشته باشید که در صورت خرابی قابل‌استفاده باشد .

دستگاه دیالیز

تنها بیماران تنفسی نیستند که می‌توانند در منزل به مراقبت از آنها ادامه دهند. به‌عنوان‌مثال، بیماران کلیوی که نیاز به اتصال منظم به دستگاه دیالیز دارند، می‌توانند درمان خود را در خانه ادامه دهند. این فرایندها به لطف دستگاه‌های دیالیز مناسب برای استفاده خانگی انجام می‌شود. بیماران می‌توانند روش‌های دیالیز را در خانه خود انجام دهند.

بالابر

فرقی نمی‌کند چه نوع بیماری داشته باشد، اگر فرد دائماً در بستر باشد، رفتن به توالت برای او بسیار دشوار است. باید دائماً توسط بستگان بیمار بلند و حمل شود. این مشکل بزرگی برای بیماران و نزدیکان آنها ایجاد می‌کند. برخی از دستگاه‌های پزشکی ساخته شده‌اند که این امر را تسهیل می‌کنند. یکی از آنها بالابر بیمار است. این دستگاه‌ها با نام‌های جرثقیل حمل بیمار، جرثقیل بیمار، جرثقیل بالابر بیمار یا دستگاه حمل بیمار نیز نامیده می‌شوند.

علاوه بر این، پارچه‌هایی به نام اسلینگ وجود دارد که به آسانسور حمل‌ونقل متصل شده و با نشستن بر روی بیمار حمل می‌شود. اینها با توجه به وزن بیمار، موقعیت حمل و هدف حمل‌ونقل به روش‌های مختلفی طراحی می‌شوند. به‌عنوان‌مثال زنجیر توالت یا زنجیر پیاده‌روی انواع مانند تسمه راه رفتن با حمایت از بالابر به بیماران کمک می‌کند راه بروند؛ بنابراین، بیماران نیز می‌توانند ورزش کنند.

همچنین محصولات انتقالی برای بیمارانی که می‌توانند بنشینند طراحی شده است. با این وسایل می‌توان بیماران را به راحتی از روی صندلی بلند کرد و به توالت برد. علاوه بر این، آنها را می‌توان به راحتی به صندلی ماشین یا ویلچر منتقل کرد. این نوع وسایل و تجهیزات پزشکی برای بهبود کیفیت زندگی بیماران تحت مراقبت در منزل استفاده می‌شود. همچنین راحتی زیادی را برای بستگان بیماران فراهم می‌کند.

بیماران مراقبت در منزل نیز به برخی دستگاه‌های پزشکی مختلف نیاز دارند. رایانه‌هایی که برای برقراری ارتباط طراحی شده‌اند، سیلندرهای اکسیژن، پمپ‌های تغذیه، تجهیزات فیزیوتراپی، تجهیزات ایمنی حمام، گلوکز متر و ردیاب‌های سلامت سیار تنها تعدادی از آنها هستند. این وسایل که برای بیماران حیاتی هستند نیاز به نگهداری منظم دارند.

از کجا تجهیزات پزشکی بیمار در منزل بخریم و اجاره کنیم؟

انتخاب صحیح تجهیزات پزشکی بسیار مهم است. بیماران هرچه راحت‌تر بتوانند فعالیت‌های حیاتی خود را ادامه دهند، کمتر تحت تأثیر مشکلات بیماری قرار می‌گیرند. به همین دلیل، وسایل پزشکی برای آسایش، ایمنی و نظافت شخصی بیمار مهم هستند. با پیشرفت تکنولوژی، انواع مختلف محصولات پزشکی به طور مداوم در خدمت مردم قرار می‌گیرد.

در مورد برخی از تجهیزات پزشکی می‌توان با اجاره آنها از مراکز معتبری چون مهر درمان نیاز به خرید و صرف هزینه بالا را کاهش داد. به لطف اجاره تجهیزات پزشکی از مرکز مهر درمان می‌توانید با خیالی آسوده و کاهش هزینه، برای بیمار خود بهترین تجهیزات پزشکی را فراهم کنید.

درمورد موارد مصرفی  و دائمی نیاز به خرید تجهیزات پزشکی داریم که در این صورت بهتر است از برندهای نام‌آشنا و تأیید شده خرید کنید. مرکز مهردرمان در این زمینه نیز همراه شما خواهد بود. کافی تا از بخش فروش تجهیزات پزشکی سفارش خود را ثبت کنید.

نظرات:

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *