درمان زخم دیابتی در منزل چگونه است؟

درمان زخم دیابتی در منزل برای بیماران دیابتی بسیار مهم است و فقط باید توسط متخصصان این حوزه در محیط استریل انجام شود. پزشک یا پزشکانی که بررسی اولیه لازم را انجام می‌دهند و به علائم بیمار گوش می‌دهند، بسته به شکایت بیمار، آزمایشاتی را انجام می‌دهند و با توجه به نتیجه، درمان با کرم یا دارو شروع می‌شود.

زخم پای دیابتی چیست؟

زخم پای دیابتی همانطور که از نامش پیداست، بیماری است که در افراد دیابتی مشاهده می‌شود و می‌تواند اثرات خود را در قسمت‌های مختلف بدن نشان دهد. ترک و درد عمومی در پای افراد دیابتی وضعیتی است که به دلیل زخم پای دیابتی ایجاد می‌شود. علاوه بر این، این بیماری که اثرات خود را نه تنها در ناحیه پا، بلکه در سراسر بدن منتشر می‌کند، بسته به روند درمان این قدرت را دارد که بر زندگی بیمار تأثیر بگذارد.

درمان زخم دیابتی در منزل

علائم زخم پای دیابتی

علائمی مانند سوزش، بی حسی، از دست دادن حس، ترک خوردن، تعریق و خشکی ممکن است در پای یک بیمار دیابتی رخ دهد. در این حالت، بیمار احتمالاً مبتلا به واسکولوپاتی است و باید قبل از ایجاد زخم کامل روی پا، بلافاصله با پزشک مشورت کند. درک علائم زخم پای دیابتی در وهله اول دشوار است، زیرا در یک دوره زمانی طولانی رخ می‌دهد. بنابراین، اگر علائم ارائه شده در مقالات زیر را برای تشخیص قطعی تجربه کردید، مهم است که با پزشک خود صحبت کنید. علائم زخم پای دیابتی که به عنوان زخم قند نیز شناخته می شود را می توان به شرح زیر فهرست کرد:

  • درد در پاها هنگام راه رفتن
  • مقادیر قند خون که بالاتر از حد طبیعی است.
  • درد و قرمزی اطراف پا
  • ناخن‌های فرو رفته در انگشتان
  • خشکی و ترک در پاشنه پا
  • شوک در صورت تاخیر در پاسخ

چگونه از زخم پای دیابتی مراقبت کنیم؟

در مراقبت از زخم پای دیابتی، زخم باید به طور منظم تمیز شود. به این ترتیب ناحیه تمیز شده از میکروب‌ها پاک شده و زخم مرطوب می‌شود. ماده‌ای که به طور مکرر در فرآیند مراقبت استفاده می‌شود، سالین است که به اندازه خون ما نمک دارد. اما در صورت عدم وجود این ماده می‌توان با آب معمولی نیز نظافت را انجام داد. در اینجا تمیز بودن آب بسیار مهم است. برای این کار می‌توانید از آبی که از قبل جوشانده نیز استفاده کنید.

اگر از الکل، دیود تنتور و سایر ترکیبات یددار برای از بین بردن میکروب‌ها برای درمان زخم دیابتی در منزل استفاده شود، بهبود زخم ممکن است به تاخیر بی‌افتد. بنابراین، اگر این ترکیبات در اطراف زخم اعمال شود، نه روی زخم، می‌توان از رشد باکتری جلوگیری کرد. با این حال در هر صورت، دانستن اینکه آیا به این نوع مواد قبل از تماس با پوست حساسیت دارید یا خیر، مهم و مفید است. بزرگ‌ترین اثر مراقبت از زخم قندی، حذف بافت‌های مرده ناخواسته، مواد زائد و ترشحات التهابی از بدن به منظور جلوگیری از تشکیل میکروب‌ها است. این فرآیند معمولاً به عنوان دبریدمان شناخته می‌شود.

ساده‌ترین روش دبریدمان که در زمان پانسمان دیده می‌شود، برداشتن گاز چسبیده به زخم و برداشتن بافت‌ها است.

چه کسی می‌تواند از زخم پای دیابتی مراقبت کند؟

زخم پای دیابتی در همه افراد به صورت یکسان مشاهده نمی‌شود و یک دوره نیاز دارد که روز به روز تغییر می‌کند. بنابراین پانسمان زخم پای دیابتی باید توسط پرسنل بهداشتی واجد شرایط انجام شود. مرکز پزشکی  پرستاری در منزل مهر درمان با ارائه خدمات در زمینه درمان زخم دیابتی در منزل می‌تواند به درمان و بهبود شما کمک کند.

هنگام درمان زخم دیابتی در منزل چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

مهم‌ترین نکته‌ای که در روند درمان باید به آن توجه کرد، خشک و تمیز بودن پاها است. در غیر این صورت، مناطق مرطوب باعث ایجاد زخم‌های عفونی مانند قارچ می‌شود و بیماری را به بعد دیگری می‌برد. به همین ترتیب، مراقبت از ناخن‌های پا در این فرآیند حیاتی است. بیمار باید ناخن‌های خود را مرتباً کوتاه کند و طبق معمول این ناحیه را تمیز نگه دارد. برای جلوگیری از ناراحتی‌هایی مانند ناخن‌های فرورفته، ناخن‌ها باید به صورت مستقیم و جدا از گوشت کوتاه شوند.

از چه نوع داروهایی می‌توان برای درمان زخم دیابتی در منزل استفاده کرد؟

داروهای مورد استفاده در درمان از بیمار به بیمار دیگر متفاوت است. در حالی که درمان برخی از بیماران با کرم زخم پای دیابتی ادامه می‌یابد، در برخی از بیماران انواع مختلفی از داروها مانند آنتی بیوتیک استفاده می‌شود. افرادی که از زخم پا رنج می‌برند باید ابتدا سطح قند خود را در حد طبیعی نگه دارند تا گردش خونشان تقویت شود. علاوه بر این، به لطف تمرینات مختلف پا که می‌توان انجام داد، گردش خون در این ناحیه تسریع می‌شود.

درمان زخم دیابتی در منزل

درمان زخم دیابتی در منزل توسط مهر درمان

می‌توانید خدمات درمان زخم دیابتی را در منزل توسط شرکت پزشکی و پرستاری مهردرمان دریافت کنید. شرکت‌های پزشکی و پرستاری مختلفی وجود دارند که خدمات درمانی متناسب با نیازهای افراد را در محیط منزل ارائه می‌دهند، از جمله درمان زخم‌های دیابتی. شرکت مهردرمان، در صورت ارائه خدمات درمان زخم دیابتی در منزل، می‌تواند به شما کمک کند تا درمان و مراقبت لازم برای زخم‌های دیابتی خود را در خانه دریافت کنید. این خدمات ممکن است شامل موارد زیر باشند:

ارزیابی و بررسی زخم

پزشکان و پرستاران مهردرمان می‌توانند به منزل شما بیایند و زخم را ارزیابی کنند. آن‌ها از نظر اندازه، عمق، و وضعیت عفونت زخم را بررسی می‌کنند.

تمیز کردن زخم

پرستاران مهردرمان با استفاده از تجهیزات استریل، زخم را تمیز می‌کنند. آن‌ها ممکن است از مواد ضدعفونی کننده و پوشش‌های ویژه برای زخم استفاده کنند.

مراقبت‌های پس از درمان

پرستاران مهردرمان شما را در مورد مراقبت‌های پس از درمان زخم آموزش می‌دهند. آن‌ها ممکن است شما را در مورد تغییرات لازم در استفاده از داروها، تغذیه مناسب و کنترل قند خون راهنمایی کنند.

نظارت پزشکی

پزشکان مهردرمان نیز می‌توانند نظارت پزشکی لازم را بر روی درمان زخم دیابتی شما در منزل انجام دهند. آن‌ها ممکن است تغییرات لازم در روش درمانی اعمال کنند و نتایج را پیگیری کنند. بهتر است با شرکت پزشکی و پرستاری مهردرمان تماس بگیرید و جزئیات بیشتری در مورد خدمات پای دیابتی در منزل را دریافت کنید.

نظرات:

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *