ساکشن ریه در منزل : انواع و عوارض آن

ساکشن ریه در منزل روشی برای از بین بردن مخاط از ریه است. افراد مبتلا به آسیب نخاع و یا آسیب مغزی به دلیل احتقان دچار مشکلات تنفسی می‌شوند. ماهیچه‌هایی که به تنفس و سرفه کمک می‌کنند امکان دارد خوب کار نکنند. ساکشن ریه به پاک نگه داشتن راه هوایی کمک می‌کند.

چه زمانی باید ساکشن ریه کنیم؟

در صورت بروز هر یک از موارد زیر، فرد باید ساکشن ریه شود:

  • صداهای خس خس هنگام تنفس شنیده شود.
  • حباب‌های مخاطی در گلو
  • هنگامی که فرد دستی روی قفسه سینه قرار می‌گیرد، احتقان را احساس می‌کند.

گاهی اوقات اگر فرد بتواند با سرفه مخاط را خارج کند، امکان دارد نیازی به ساکشن نداشته باشد.

همچنین مطالعه کنید : مراقبت از بیماران ریوی در فصل سرما

ساکشن ریه در منزل

انواع ساکشن ریه در منزل

ساکشن ریه در خانه به نوع بیماری و شرایطی که بیمار دارد بستگی دارد. در ادامه به بررسی انواع ساکشن ریه پرداخته‌ایم.

ساکشن اوروفارنکس

متداول‌ترین شکل ساکشن در پزشکی این نوع ساکشن است که از طریق دهان، راه هوایی را حفظ می‌کند.

ساکشن نازوفارنکس

جایگزینی برای ساکشن اوروفارنکس، ساکشن نازوفارنکس است. این ساکشن امکان دسترسی به گلو را از طریق بینی فراهم می‌کند. به همین دلیل نازوفارنکس برای بیمارانی که دندان‌های شکسته یا از دست رفته، آسیب‌های جدی فک دارند و یا هر نوع ضربه فیزیکی که دسترسی به دهان را دشوار می‌کند، کاربرد بیشتری دارد.

ساکشن نازوتراشه

این ساکشن مانند ساکشن نازوفارنکس، از طریق بینی به راه هوایی دسترسی دارد، اما برای مشکلات راه هوایی، میانی و تحتانی اختصاص دارد.

ساکشن از طریق راه هوایی مصنوعی

راه‌های هوایی مصنوعی باید به طور منظم از ترشحات پاک شوند و ساکشن از این هدف حمایت می‌کند. بیماران مبتلا به انسداد راه هوایی نیز، نیاز به ساکشن از طریق راه هوایی مصنوعی خواهند داشت.

چرا بیمار نیاز به ساکشن ریه در منزل دارد ؟

وقتی بیمار به دلیل افزایش مخاط و التهاب در بینی نتواند تنفس درستی داشته باشد و یا اینکه تنفس برای او سخت شود، نیاز به ساکشن ریه دارد. با ساکشن ریه راه تنفسی او باز می‌شود و می‌تواند به راحتی نفس بکشد. در واقع ساکشن ریه در منزل به پاکسازی مخاط ریه و از بین بردن التهابات کمک می‌کند.

چه زمانی ساکشن ریه در منزل ضروری است؟

همانطور که گفته شد اغلب بیمارانی که از ناحیه نخاع آسیب دیدگی دارند و یا با مشکلات مغز و اعصاب درگیر هستند به ساکشن ریه در منزل احتیاج دارند. ساکشن ریه در منزل توسط پرستاران متخصص و با تجربه سه تا چهار بار در روز در منزل بیمار انجام می‌شود. پرستارانی که برای ساکشن ریه در منزل، به منزل بیماران اعزام می‌شوند آموزش‌های لازم برای انواع ساکشن ریه را گذرانده‌اند. آن‌ها تفاوت ساکشن کامل و ساکشن ناقص را به خوبی تشخیص می‌دهند. چرا که اگر ساکشن ناقص انجام شود، مخاط و التهابات را در ریه باقی می‌گذارد که می‌تواند منجر به عفونت و التهاب در ریه و قفسه سینه شود. همچنین اگر ساکشن ریه بیش از حد انجام شود، منجر به افزایش تولید ترشحات می‌شود.  

 برای بیمار در موارد زیر باید ساکشن ریه در منزل انجام شود :

  • بیمار سرفه شدید داشته باشد.
  • تنفس بیمار همراه با خس خس کردن باشد.
  • بیمار به آسپیراسیون مشکوک باشد.
ساکشن ریه در منزل

ساکشن ریه در منزل چگونه است؟

انواع مختلفی از ساکشن ریه در منزل وجود دارد که با توجه به شرایط بیمار از آن‌ها استفاده می‌شود. این ساکشن در خانه، توسط پرستاران متخصص و با تجربه‌ای انجام می‌‌شود که می‌توانند ساکشن را به درستی انجام دهند. همانطور که گفته شد اگر ساکشن ناقص انجام شود و یا به صورت مکرر یا زیاد استفاده شود برای بیمار عوارضی به همراه دارد.

عوارض ساکشن ریه در منزل چیست؟

ضربه فیزیکی به راه تنفسی یک آسیب شایع ساکشن است. به ویژه در بیمارانی که راه‌های هوایی متورم دارند. هر ضربه‌ای می تواند دردناک و ناراحت کننده باشد. سایر عوارض ناشی از ساکشن ریه عبارتند از:

آسیب روانی

انسان‌ها به طور طبیعی در برابر وارد کردن چیزی از طریق بینی یا گلوی خود مقاومت می‌کنند. این مقاومت به جلوگیری از خفگی و سایر صدمات کمک می‌کند، اما می‌تواند ساکشن را نیز دشوارتر کند. بیماران ممکن است قبل، حین یا بعد از ساکشن ترس و ناامیدی را تجربه کنند. در کودکان، افراد مبتلا به زوال عقل، افراد دارای ناتوانی‌های شناختی و هر گروه دیگری که نمی‌توانند نیاز به ساکشن را به طور کامل درک کنند، آسیب می‌تواند طاقت فرسا باشد.

درد

ساکشن می‌تواند دردناک باشد، به خصوص در فردی که از قبل آسیب راه تنفسی دارد. یک تکنیک دقیق خطر درد را کاهش می‌دهد. از قبل با بیمار صحبت کنید و روش را توضیح دهید و به او بگویید که ساکشن فقط چند ثانیه طول می‌کشد.

برادی کاردی

ساکشن عصب واگ را تحریک می‌کند. در برخی از بیماران، می‌تواند باعث ایجاد دوره‌های برادی کاردی و همچنین علائم مرتبط مانند غش یا سبکی سر شود.

عفونت

ساکشن می‌تواند میکروب‌ها را وارد راه تنفسی کند. میکروب‌ها زمانی با ساکشن وارد ریه می‌شوند که تجهیزات ساکشن به درستی ضدعفونی نشده باشند. همچنین هنگامی که ساکشن به راه تنفسی آسیب می‌رساند، خطر عفونت افزایش می‌یابد. زخم‌های ایجاد شده، راه تنفسی بدن را به روی میکروب‌های خطرناک باز می‌کنند، به خصوص زمانی که بیمار قبلاً عفونت داشته باشد یا آسپیراسیون کرده باشد. بنابراین از تمیز بودن تجهیزات ساکشن باید مطمئن شوید.

چگونه می‌توان از خدمات ساکشن ریه در منزل استفاده کرد؟

اگر راه تنفسی شما به دلیل آسیب‌های نخاعی و یا بیماری‌های مغز و اعصاب ملتهب می‌شوند و یا تنفس برای شما سخت شده است، لازم است که از خدمات ساکشن ریه در منزل استفاده کنید. ساکشن ریه در منزل راه تنفسی شما را پاکسازی می‌کند و به تنفس راحت شما کمک می‌کند. برای استفاده از خدمات ساکشن ریه در منزل مرکز پزشکی و پرستاری مهر درمان می‌بایست فرم مربوطه را در سایت تکمیل کنید تا ما با شما تماس بگیریم. همچنین می‌توانید با شماره تلفن‌های موجود در سایت با ما در ارتباط باشید.   

همچنین مطالعه کنید : عوارض کرونا بر ریه

نظرات:

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *